Cílem léčby metastatického karcinomu prsu je předejít dalšímu šíření metastáz v těle, ulevit některým příznakům souvisejícím s karcinomem, jako například bolest, a zajistit co nejlepší kvalitu života.

JAKÉ HLAVNÍ TYPY LÉČBY EXISTUJÍ?

Standardní léčba metastatického karcinomu prsu (MBC) se liší podle typu karcinomu prsu a celkového stavu. Je to například hormonální léčba, biologická léčba, chemoterapie, radioterapie anebo jejich různé kombinace.

Operace se provádějí jen výjimečně, hlavně v případech, kdy je možné operací ulevit od obtěžujících nebo ohrožujících symptomů.

V posledních letech bylo dosaženo významného pokroku na poli léčby karcinomu prsu, proto jsou již k dispozici mnohem větší možnosti léčby než dříve. Každá z těchto forem léčby je popsána níže.

Chemoterapie

Chemoterapie funguje tak, že ničí nádorové buňky uvolňováním toxických látek. Bohužel se při tom mohou poškodit i zdravé buňky, což vede ke vzniku nežádoucích účinků.
Používají se různé druhy chemoterapie a mohou se lišit i podle způsobu užívaní. Některé se užívají v tabletách doma, jiné se podávají formou infuze a jejich podání probíhá v nemocnici.
Její výběr a to, kdy bude použita, závisí na typu karcinomu.

Radioterapie

V radioterapii se používají vysokoenergetické paprsky, které ničí nádorové buňky. V případě MBC lze radioterapii využít k úlevě od bolesti s cílem dostat onemocnění pod kontrolu. Lze ji také použít k úlevě od bolesti kostí, pokud ji dostatečně rychle neodstraní jiná léčba. V tomto případě se ozařují metastázy v kostech, které způsobují bolest.

Radioterapie se v případě MBC obvykle uplatňuje v jedné dávce nebo krátkodobě po dobu několika dnů. Radioterapie se dá absolvovat ambulantně, a pokud to dovoluje stav pacienta, není nutné zůstávat v nemocnici přes noc. Vedlejší účinky radioterapie se liší podle toho, která část těla se ozařuje.

Hormonální terapie

Hormonální terapie se využívá k léčbě karcinomu prsu, který je citlivý na hormony, zejména estrogen. Při zjišťování typu karcinomu je potvrzena přítomnost hormonálních receptorů na povrchu nádorových buněk. V tomto případě by měla být upřednostněna hormonální léčba a až po jejím selhání by se mělo přistoupit k chemoterapii. Existuje celá řada různých hormonálních léků, které v těle účinkují různými způsoby. Hormonální léky se obvykle podávají formou tablet, některé injekčně. Mohou se podávat formou monoterapie nebo v kombinaci s jinými skupinami léků.

Výběr vhodné hormonální léčby nebo její kombinace s jinými skupinami léků závisí nejen na typu karcinomu prsu a stavu pacienta, ale také dalších faktorech, které musí lékař před léčbou znát a vyhodnotit.

Biologická léčba

Biologická léčba spočívá v podávání léků, které blokují určité mechanismy růstu a dělení nádorových buněk. Stejně jako v případě chemoterapie a hormonální terapie je cílem regulovat růst nádoru. Vzhledem k tomu, že působí na specifické typy karcinomu prsu, doporučuje se biologická léčba pouze u žen, které daný typ karcinomu prsu mají.

Existuje několik typů léčiv, které jsou zaměřeny na receptory HER2. Tyto přípravky zabírají u lidí s vysokou hladinou bílkoviny HER2 v nádorových buňkách, ovšem nikoli u karcinomu bez obsahu této bílkoviny.

U karcinomů, které jsou negativní na HER2 a pozitivní na hormonální receptory, se může k hormonální léčbě přidat lék ze skupiny CDK4/6 inhibitorů, který blokuje růst buněk na jiném principu než hormonální terapie.

Využívají se také léky ze skupiny imunoterapie, která využívá vlastní imunitu organismu k léčbě nádorů. Tuto léčbu je možné podat určité skupině pacientů, u kterých byla vyšetřením prokázána přítomnost PD-L1.

Léky stabilizující kosti

Tyto léky se používají na kostní metastázy a účinkují tak, že posilují kosti a snižují ztrátu kostní tkáně. Tím mohou ulevit od bolesti kostí a omezit dlouhodobé riziko zlomenin. Podávají se formou tablet nebo injekcí, přičemž injekce se podávají jednou za tři až čtyři týdny.

Operace

U MBC se jen zcela výjimečně provádí operace. Cílem operace je odstranit nádorovou tkáň nebo zmenšit objem nádorové hmoty, a tím zlepšit funkce orgánů nebo ulevit od bolesti.

LÉČBA SPECIFICKÝCH TYPŮ RAKOVINY

Typ s pozitivitou hormonálních receptorů, HER2 negativní

Ize léčit podáváním léků, které potlačují produkci hormonů estrogenu a progesteronu, nebo přípravků, jež blokují receptory těchto hormonů (hormonální terapií). Hormonální terapii lze rovněž podat v kombinaci s CDK4/6 inhibitory. V případě, že byla zjištěna přítomnost zárodeční BRCA 1/2 mutace, lze zvážit léčbu PARP-inhibitory.

Typ s negativitou hormonálních receptorů, HER2 negativní neboli triple negativní

lze účinně léčit chemoterapií. V případě, že byla zjištěna přítomnost zárodeční BRCA 1/2 mutace, lze zvážit léčbu PARP-inhibitory. V případě, že byla vyšetřením zjištěna pozitivita PD-L1, je možné zvážit léčbu imunoterapií v kombinaci s chemoterapií.

Typ s pozitivitou hormonálních receptorů, HER2 pozitivní

se léčí biologickou léčbou působící proti HER2 a hormonální terapií.

Typ s negativitou hormonálních receptorů, HER2 pozitivní

je možné léčit biologickou léčbou působící proti HER2 a chemoterapií.

Otázky a odpovědi

Jak dlouho trvá léčba MBC?

Na rozdíl od časné fáze karcinomu prsu, kdy se léčba absolvuje po omezené období, se MBC léčí zpravidla po celý život.
Je to z toho důvodu, že k brždění tohoto onemocnění a zabránění jeho zhoršování je potřebná soustavná léčba. Proto když po nějaké době přestanou určité léky fungovat, musí je lékař změnit.
Takto může pacient absolvovat stejný typ léčby i několikrát, pokaždé však s jinými léky.

NEEXISTUJE JEDINÝ VHODNÝ TYP LÉČBY MBC. KAŽDÝ PACIENT/PACIENTKA JE INDIVIDUÁLNÍ.

JAK LÉKAŘI HODNOTÍ ÚČINNOST LÉČBY?

Lékař během léčby provádí postupně několik vyšetření, které mu umožní zhodnotit, jestli stanovená léčba zabírá.
Při posuzovaní účinnosti léčby hodnotí hlavně:

  • Velikost nádoru/metastáz:

    Pomocí pořízených snímků z vyšetření (MR, CT, rentgen) lékař vyhodnocuje, jestli nádor nebo metastázy na léčbu zareagovaly a jakým způsobem. To znamená, že hodnotí jejich velikost, jestli došlo ke zmenšení nebo zůstaly stejné. Pro každou léčbu může být potřebný jiný čas na to, aby se její účinnost projevila.

  • Hladina markerů tumoru:

    Markery tumoru jsou bílkoviny nebo jiné látky, které jsou mnohdy, nikoliv vždy, přítomné v krvi v případě probíhajícího onkologického onemocnění. Přítomnost vyšší hladiny těchto markerů často znamená aktivní nemoc.

  • Rozvoj nových metastáz:

    Lékař pomocí pořízených snímků z vyšetření (CT, MR, rentgen, ultrazvuk) kontroluje i to, jestli nedošlo ke vzniku a rozvoji nových metastáz v těle. To je také důležitý faktor, který vypovídá, jestli léčba zabírá, nebo ne, a je proto nutné změnit léčbu.

  • Biochemické a krevní vyšetření:

    Lékař pravidelně provádí také krevní testy – biochemické vyšetření a vyšetření krevního obrazu. Na základě těchto testů se dá vyhodnocovat bezpečnost léčby a také to, jestli se onemocnění nezhoršuje.